DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 02.01.2010 18:12:49 

Mikročip

 

Miliony majitelů psů na celém světě, z toho už i stovky tisíc v České republice, využívají způsob moderní identifikace svých mazlíčků metodou radiofrekvenční identifikace (RFID) - mikročipem.

 

 

 

Označení mikročipem je stejně spolehlivé, jako otisk prstu!

 

 

Základní přednosti jsou všeobecně známé:
  1. rychlá a vůči zvířeti šetrná aplikace
  2. celoživotní trvanlivost a čitelnost
  3. nezaměnitelnost a nezměnitelnost označení spolu se skutečností
  • podkožní mikročip nemůže pes ztratit

 

Základní účel a smysl tohoto způsobu označení však je:
  1. "čitelnost" psa, respektive dohledatelnost jeho majitele
  2. zvýšení naděje na jeho nalezení v případě ztráty, zaběhnutí nebo odcizení

 

Aby mikročip splňoval tyto požadavky, věnujte velkou pozornost výběru typu a značky mikročipu. Předejdete tak pozdějším nepříjemným překvapením v podobě dalších poplatků za registraci nebo zjištění, že se Váš pes nachází několik dní v útulku, protože je jeho mikročip zaevidovaný v obtížně dostupné či nefunkční databázi, případně není zaregistrovaný vůbec.

 


Kromě bezplatných výhod a služeb si jako majitel zaregistrovaného zvířete můžete uhradit ještě tzv. "nadstandardní služby" Národního registru.

Služby NR + pojištění - typ CZ

 

varianta

 

období

 

částka

 

CZ1

 

1 rok

 

399,- Kč

 

CZ3

 

3 roky

 

1.120,-Kč

 


Obsahuje především aktivní vyhledávání ztracených zvířat na celém území ČR prostřednictvím sítě autorizovaných pracovišť NR, útulků apod., a pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a majetku, způsobenou označeným a zaregistrovaným zvířetem na území České republiky.
Příklad zvolené služby: CZ3 (typ CZ, na dobu 3 let); na složenku nebo příkaz k úhradě vyplníte částku 1.120,- Kč. Jako variabilní symbol uvedete posledních šest čísel kódu mikročipu. 

Služby NR + pojištění, typ Euro 

Cestujete-li často do zahraničí nebo se chystáte na dovolenou v rámci Evropy, rozhodně se Vám vyplatí výběr služby typu Euro s pojištěním s Evropským krytím. Pojištění se tak bude vztahovat i na škody nastalé na území většiny evropských států.

 

varianta

 

období

 

částka

 

E1

 

1 rok

 

539,- Kč

 

E3

 

3 roky

 

1.517,- Kč

 



Obsahuje především aktivní vyhledávání ztracených zvířat na celém území ČR (jako typ CZ) a ve vybraných evropských zemích, ve spolupráci s národními registry. Součástí je pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a majetku, způsobenou označeným a zaregistrovaným zvířetem.
Příklad zvolené služby: E3 (typ Euro, na dobu 3 let); na složenku nebo příkaz k úhradě vyplníte částku 1.517,- Kč. Jako variabilní symbol uvedete posledních šest čísel kódu mikročipu.
Nadstandardní služby NR typ EURO se vztahují na země: Belgie, Dánsko, Maďarsko, Nizozemí, Polsko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie, Německo, Itálie, Slovensko (a Rusko); na základě individuální dohody Irsko, Austrálie, Islad, Japonsko, Kanada, USA 

 

 

Slovníček Pojmů

 

 
Mikročip - neboli transponder; pasivní nosič informací v podobě číselného a/nebo písmenného kódu; je uložen v miniaturní kapsli z biokompatibilního skla (cca 12 x 2 mm) opatřené speciální emulzí nebo tzv. Bio-Bondem pro snadné přijetí organismem označovaného zvířete. Čip vysílá předem vloženou, prekódovanou informaci bez vlastního zdroje energie, až po aktivaci čtecím zařízením, transceiverem.

Čtecí zařízení - transceiver, reader; zpravidla přenosné, mobilní zařízení, které svým aktivačním polem v určené frekvenci radiových vln aktivuje implantovaný nosič informace (mikročip) a zpětně přijímá vyslaný kód; na svém displeji jej převádí do číselné a/nebo písmenné podoby, "načítá" jej. Některá čtecí zařízení jsou schopna "přečíst", t.j. vyhledat a dekódovat signály na více systémů - multireader; případně informaci uložit ve své paměti a propojit se s počítačem.

Aplikátor - u moderních systémů (v normě ISO) je každý mikročip samostatně uložen v jednorázovém sterilním injekčním aplikátoru (disponsable syringe), který umožňuje implantaci i v terénu, mimo prostor veterinárního zařízení; každý aplikátor s mikročipem je opatřen identifikačním štítkem - etiketou s alfanumerickým a čárovým přepisem kódu obsaženého v mikročipu.

Kód - identifikační znak, obsažený v patnáctimístném kódu mikročipu; sestává z dvanáctimístné číselné řady, jíž může být předřazen třímístný písmenný nebo číselný kód země (country code dle ISO 3166) registrace (původu) zvířete; pro Českou republiku tedy např. CZE (nebo 203) 098100110257. Struktura kódu, tedy význam a pořadí jednotlivých znaků v číselné řadě, je určena mezinárodním standardem. Variabilita kódu prakticky vylučuje případnou duplicitu číselné řady; kromě toho kód obsahuje mezinárodně přidělený identifikátor výrobce, čímž je zaručena jedinečnost číselných řad i jednotlivých kódů v produkci různých výrobců. Mikročip s takto strukturovaným kódem už tedy není jako v minulosti geograficky univerzální, ale jednotlivé série se produkují (a následně evidují) pro každou zemi soustavy ISO zvlášť.

ISO - mezinárodní organizace pro standardizaci (International Organization for Standardization), sdružující spolu se státy UE 23 zemí světa, včetně České republiky. Prostřednictvím svých specializovaných komisí přijímá a vydává normy, tzv. standardy, s cílem sjednocovat dané parametry a dosáhnout vzájemné kompatibility členských zemí v různých oborech.

Standardy - normy Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO); pro obor radiofrekvenční identifikace zvířat (Radio frequency identification od animals) vymezují jednak strukturu kódu (ISO 11784), jednak technický koncept (ISO 11785). Frekvence - aktivační frekvence radiových vln čtecího zařízení je normou ISO 11785 stanovena na 134,2 kHz; vymezení frekvence zaručuje kompatibilitu mikročipů a čtecích zařízení bez ohledu na výrobce, pokud jsou v souladu s ISO.

Kombinace - struktura kódu umožňuje prakticky nevyčerpatelné množství kombinací; standard ISO 11784 uvádí pro každou zemí 274 miliard 877 milionů 906 tisíc 944 kombinací kódů užitých pro "národní" mikročip.

Implantace - aplikace (zavedení) mikročipu; spadá do kompetence veterinárních lékařů; Po technické stránce jde o výkon, při němž je transponder pomocí jednorázového sterilního aplikátoru vpraven na určené místo na těle označovaného zvířete.

Registrační karta - každý mikročip v distribuci Altercan, s.r. o. (zančky DataMars, Indexel) je dodáván na s registrační kartou; do ní je po implantaci vylepen příslušný díl etikety s vyznačením kódu a zaznamenány potřebné údaje; po potvrzení veterinárním lékařem oba díly (C i D) předány majiteli.

Etiketa - identifikační štítek s alfanumerickým a čárovým vyznačením příslušného kódu mikročipu; ve 4 až 6 stejnopisech je součástí každého balení transponderu a podle určeného schématu se po implantaci vylepují do registračních karet, očkovacího průkazu, případně do průkazu původu.

Bio-Bond - speciální polypropylenová čepička na polovině povrchu mikročipu, která usnadňuje rychlé opouzdření implantovaného transponderu v podkoží a zabraňuje jeho případné migraci.

Multi-reader - čtecí zařízení schopné vyhledávat a načítat nejen kódy mikročipů v souladu s normou ISO, ale i některé starší systémy, používané před zavedením mezinárodních norem pro RFID; jeho cena několikanásobně převyšuje cenu čtecích zařízení pracujících na standardní frekvenci 134,2 kHz.

Identifikátor výrobce - kód přidělený jednotlivým výrobcům vybavení pro RFID; zaručuje jedinečnost číselné kombinace kódu.

 

Kdo metodu využívá a doporučuje? 


Za poměrně krátkou dobu existence sjednocené metody RFID přistoupila k využívání elektronické identifikace zvířat řada subjektů. Prostřednictvím veterinárních organizací a uskupení především chovatelé, ve velkém rozsahu jednotliví majitelé zvířat, dále pojišťovny, orgány státní správy, ochránci zvířat a další.

K hlavním subjektům, které doporučily využívání metody RFID v souladu s ISO patří:

 

·  FCI - Mezinárodní kynologická federace, která podpořila a svým členům (tedy i ČR) doporučila využívat v návaznosti na vydané standardy mikročipy již v roce 1996

 

·  ČMKU - Českomoravská kynologická unie, která v témže roce - 1996 - postavila na základě doporučení FCI označování mikročipy na roveň tetování

 

·  WSAVA (World Small Animal Veterinary Association) - Světová asociace veterinářů malých zvířat, která již počátkem roku 1998 vyzvala své členy k tlaku na přijetí a uplatňování ISO norem, se zdůrazněním, že národní databáze přispějí k celosvětové koordinaci; Podporu využití norem ISO 11784/5 vyjádřily společným prohlášením, vydaným v únoru 2000 spolu s WSAVA:

 

·  FVE (Federation of Veterinarians of Europe) - Evropská federace veterinářů

 

·  UEVP (Union of Veterinary Practitioners of Europe) - Unie praktických veterinárních lékařů Evropy

 

·  FECAVA (Federation of Eureopean Companion Animal Veterinary Associations) - Federace evropských společností veterinářů malých zvířat

V České republice je systém RFID podle norem ISO zaváděn od roku 1995.

 

 

 

Kde a jak mikročip zaregistrovat?

 

V Národním registru majitelů zvířat jsou evidována zvířata, jejichž majitel odešle do registru vyplněný registrační formulář Národního registru majitelů zvířat, který je dodáván s mikročipy DATAMARS, případně přihlášku zvířete nebo jiný doklad o označení zvířete. Po zaevidování mikročipu obdrží majitel plastovou identifikační kartu zvířete a informaci o dalších službách registru. Celoživotní evidence v databázi a poskytování informací v případě nalezení zvířete je zdarma. Zaevidování mikročipu může být bezplatné nebo za úhradu. Před aplikací mikročipu se proto zeptejte veterinárního lékaře, jaký typ mikročipu Vám nabízí.

 

 

Jak postupovat při ztrátě zvířete?

 

  
  1. mějte vždy u sebe identifikační kartu Vašeho zvířete, kterou obdržíte po zaevidování zvířete do Národního registru majitelů zvířat
  2. při ztrátě zvířete vytočte číslo operátora Národního registru majitelů zvířat (nonstop služba) 602611053
  3. sdělte operátorovi číslo mikročipu Vašeho zvířete (z identifikační karty) a svůj aktuální telefon
  4. jakmile obdrží o Vašem psu (kočce či jiném zvířeti) zprávu, neprodleně Vás budou informovat
  5. v případě, že se Váš pes (kočka atd.) vrátí sám nebo ho naleznete vlastními silami, neprodleně informujte operátory registru

 

 

 

Kde získat informace?

Národní registr majitelů zvířat
Altercan, s.r.o., P.O. BOX 132, 120 00 Praha 2
Tel. 602 611 053
email: info@narodniregistr.cz

www.narodniregistr.cz

 

 

 


převzato z www.narodniregistr.cz, leták ALTERCAN

 

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek