DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 02.01.2010 18:12:49 

Nachlazení a jiné

Nachlazení


V listopadovém počasí může nastydnout každý: člověk i pes. Následkem chladu se sliznice méně prokrvují a jsou proto náchylnější k virovým onemocněním, jakými jsou právě rýma a záněty nosních sliznic.Příznakem, že pes trpí některou nemocí z nachlazení, je stejně jako u lidí zvýšená sekrece z nosu. Výtok je v první fázi čirý a vodnatý, později zhoustne. Zaschlé plošky sekretu se nikdy nesmí strhávat, protože by došlo k poškození jemné kůže nosu, které je velmi bolestivé aa dlouho se hojí. Dech psa je hlasitý a sípavý. Nevyplácí se tyto příznaky podceňovat, protože mohou signalizovat i mnohem závažnější onemocnění, zejména životu nebezpečnou psinku.Tím docílíme, že se v místnosti zvýší vlhkost vzduchu, sliznice se zvlhčí a prokrví, posilní se obranyschopnost organismu a sliznice se snáze obnoví.Kromě těchto opatření je třeba se postarat o zvýšený přísun vitamínů, s jejichž výběrem nám poradí i telefonicky veterinář. Jako vydatný zdroj bílkovin v tomto období lze psovi podávat vývar z masa a kostí, a nejdůležitější ze všeho je, aby pes v dostatečné míře pil.Varovným signálem, kdy už bychom měli navštívit veterináře osobně, je teplota a kašel. Běžná teplota psů se pohybuje u menších plemen a štěňat těsně kolem 39 oC, větší psi okolo 38 oC. O horečce mluvíme u psů tehdy, stoupne-li teplota nad 39,3 oC.

 
Kašel

Může mít charakter banálního onemocnění, je to ale i příznak mnoha závažných chorob. Může se objevit právě po nachlazení, kdy většinou není spojený s jinými výraznějšími celkovými příznaky. Kašel může doprovázet postižení průdušek nebo plic. U malých štěňat i koťat může být kašel a dušnost spojena s infekcí škrkavkami a preventivní odčervení je tu na místě. Vlhký kašel hlavně v noci a po ránu bývá častým projevem onemocnění srdce a plicního edému. Náhlý dávivý kašel s akutní dušností může být spojen s vdechnutím cizího tělesa. Protože i zdánlivě mírný kašel může být projevem závažného onemocnění, vždy se doporučuje odborné vyšetření veterinářem.

 
Svědění očí

Svědění v okolí očí může být způsobeno podrážděním sliznice oka prachem, který do něho za větrných podzimních dní může vniknout. Onemocněním očí z prachu může být jak zánět spojivek, tak třeba atopická dermatitida. Otírání očí tlapkami nemusí znamenat pouze svědění, ale i bolestivost, a nemoc pak může být daleko závažnější – např. zelený zákal. Domácí ošetření očí spočívá v aplikaci očních kapek k vyčištění oka a uklidnění podrážděných spojivek borovou vodou, případně Ophtalmoseptonexem, ale pokud obtíže neustupují, je třeba navštívit veterináře.
 
Zánět uší

Potřásá-li pes hlavou, může to signalizovat onemocnění ucha. Častou příčinou bývá zánět ucha, který ovšem nelze zvládnout laickými prostředky. Přesnou diagnózu a výběr vhodných léků, obvykle antibiotik, určí veterinář. Zánět uší může být způsoben mechanickým podrážděním ústí zvukovodu, a to u dlouhosrstých plemen nadbytečnými chlupy v uších, které je třeba průběžně odstraňovat, a u ostatních vniknutím vody, větru nebo osiny, části trav, jehličí ap.

 
Zánět močových cest

Nejčastějším příznakem onemocnění bývá, že pes močí dlouho a přitom jen minimum moči.Na konci močení se může objevit pár kapek krve, což je signálem, že něco není v pořádku.Možnou příčinou může být nachlazení a vznik zánětu močových cest. Toto onemocnění je nutno přeléčit antibiotiky a je proto vhodné poradit se s veterinárním lékařem o následné léčbě.Příčin problémů s močením však může být celá řada. Nejčastější příčinou je stárnutí psů a problém s prostatou, možné je i riziko močových kamenů. Nikdy nezkoušíme sami psa vyléčit.

 
Zánět žaludku

Až napadne sníh, nenecháváme psy sníh pojídat. Ledově studený pak dráždí žaludek a může vyvolat zánět žaludku. Příznakem tohoto zánětu bývá průjem a zvracení. Vlažná rozvařená rýže psa nejen částečně zasytí, ale působí také léčivě, protože se usazuje na žaludečních stěnách jako obklad a rychle regeneruje podrážděná místa.

 
Jak poznat nemoc?

Každý pes pozná, když není dobře pánovi, a mělo by to platit i naopak. Součástí odpovědnosti, kterou na sebe přebíráme, pokud jsme se rozhodli žít se psy, je péče o ně i v době jejich nemocí, úrazů a stáří. Každý člověk, který žije v jakémkoli dlouhodobějším vztahu, pozná na druhém změny v jeho chování a náladách. Platí to i pro soužití se psem – a rozhodně lépe lze poznat, že něco chybí psovi, než např. kočce nebo papouškovi. Většina psů dává chovateli jasné signály, že se necítí dobře.
Mezi příznaky toho, že je něco v nepořádku, patří ztráta chuti k jídlu, nadměrné pití nebo naopak odmítání vody, krev ve výkalech nebo v moči, výtok z očí, nosu či pohlavních orgánů, skrývání se, kulhání, změna povahových vlastností, zvracení, průjem nebo náhlé vykonávání potřeby doma. Při každém z uvedených příznaků je třeba ihned navštívit veterináře.
převzato: Planeta zvířat
 

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek